Przejdź do treści

SKANKAN @ REGAŁOWISKO 2022

Prezentujemy wykonawcę, który wystąpi w piątek zamiast grupy Pull The Wire: SKANSKAN @ FESTIWAL REGAŁOWISKO BIELAWA 2022

Historię Skankana należy poprzedzić wydarzeniami, które w istotny sposób wpłynęły na jego powstanie. Pod koniec lat 80. z targowiska w Lublinie dotarła do Sosnowca taśma magnetofonowa z nagraniami zespołów: The Specials, The Beat i Selecter. W 1992 r. kilku zapaleńców postanowiło zarazić ludzi bakcylem ska, organizując w Sosnowcu cykliczne imprezy pod nazwą Ska Party. Przyszli założyciele zespołu jeździli na koncerty do Pragi i Berlina, wsłuchując się w muzykę swoich idoli (taki jak The Busters czy Mark Foggo). W pierwszej połowie lat 90. słowo „ska” nie mówiło ludziom zbyt wiele. Po upadku komunizmu rodziła się nowa fala muzyki, wolna od buntu przeciwko zastanej rzeczywistości, pozwalająca ludziom odetchnąć przy dobrej zabawie. Chłopaki postanowili zrobić coś świeżego i niespotykanego w szarych blokowiskach, komercyjnych rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych.

W styczniu 1993 r. uformował się pierwszy skład zespołu. Skankan miał wystąpić tylko jeden raz na sosnowieckim finale WOŚP. Entuzjazm publiczności utwierdził muzyków w przekonaniu, że jednak warto kontynuować tę przygodę. Po roku prób Skankan liczył już 10 osób i stał się pociskiem muzyczno-rozrywkowym, serwującym dawkę pozytywnej energii ska, reggae i rock’n’rolla. Przez kolejne lata gatunki te przenikały się ze sobą, tworząc niepowtarzalny klimat i charakter Skankana. Zespół inspirował się brytyjskimi legendami (np. Madness, The Specials, The Clash), czerpał z jamajskich tradycji reggae, osadzonych w latach 60. XX wieku, i drugiej fali ska napływającej wówczas do Europy. Żywiołowe koncerty, chwytliwe teksty pisane lekkim piórem i energetyczna sekcja dęta sprawiły, że zespół zyskał uznanie publiczności.

Skip to content